blog-img

Pasta ve Seramik Kaplama

Küçük ya da büyük, bütün teknelerin ihtiyacı olan bakımdır. Her zaman düzenli bakım ve küçük tamirler zor işler değildir. Hem de bu küçük çapta ince işler uzun vadede mutlaka karşılık verecektir.

Yatlara ilk kez boya uygulandığında boya hiçbir zaman tam anlamıyla homojen olmaz. Boyalar çok katmana sahiptir. Pasta işlemi de bu katmanlardan en üsttekinin alınması yani kaldırılması işlemidir. Bu uygulama sayesinde en üst katmanda oluşan çizikler giderilmiş ve  yüzeyden arındırılmış olur. Yani aslında pasta başka bir deyişle, sıvı bir zımparalama işlemidir.
İki çeşit pasta işlemi bulunmaktadır. Teknenin rengine göre ince ya da kalın pasta kullanılır. Eğer tekne koyu renkli ise ince pasta, açık renk ise kalın pasta tercih edilir.
İlk olarak pasta yapılacak yüzeyin iyi bir şekilde hiçbir toz, leke, pislik kalmayacak şekilde temizlenmesi gerekir. Ardından pastadan ufak parçalar alınıp yüzeyin farklı yerlerine sürülür.
Teknede pasta yapılacak alan dışındaki plastik gibi temizlenmesi zor bölgeler pastanın bulaşmasını engelleyecek maskeleme malzemeleri ile kaplanır. Daha sonra polisaj makinesiyle pasta işlemi yapılır.
Uygulama sırasında makineyi dengeli tutmak önemlidir, aksi takdirde makinenin ucundaki sünger veya keçe tekneyi çizebilir veya boyaya zarar verir. Bu nedenle pasta cila yapan yerlerin deneyimli ustalar barındırması ve güvenilir olması gerekir.
Kullanılacak pasta cila malzemelerinin,  kalitesi önemli bir noktadır.

HABERLER

Su Kaydırakları Bakımı ve Onarımı
Su Kaydırakları Bakımı ve Onarımı

Su kaydırağı bakımı ve onarımı hakkında bilgiler.


YATLARIN TEMİZLİĞİ
YATLARIN TEMİZLİĞİ

Yat Temizliği İle İlgili Bilgiler


İLETİŞİM

 Evliya Çelebi Mah. Hat Boyu Cad. Enka Kalite Sitesi No:35-G/14 Tuzla / İstanbul  0554 976 04 05  info@redyachting.com
Redyat 2021 © Tüm Hakkı Saklıdır
HyperLink